Janusz T. Skotarczak: Ze słów, które Jan Paweł II skierował do katechetów zrozumiałem, że przegląd piosenki religijnej może być ,,inną” lekcją religii. Lekcją religii w piosence. Zrozumiałem, że Przegląd Piosenki Religijnej może stać się uczestniczeniem w dziedzictwie kultury. Ta lekcja posiada dziś kilka cech charakterystycznych, które określają jej nazwę, logo, motto, kształt artystyczny i duchowy.
Nadałem tej ,,śpiewanej” lekcji religii NAZWĘ ŚREMSONG. Bardzo bowiem chciałem, aby religijne songi kojarzyły się z naszym miastem. Próbowano mi ją zmienić na ,,Sacrosong”, ale się uparłem.
Ta specyficzna lekcja ma też od początku swoje LOGO. Na pierwszy przegląd wybrałem postać grającego na gitarze zakonnika – dominikanina. Na drugi wybrałem dwa śpiewające aniołki. Na logo następnych przeglądów wybrałem grającego zakonnika – franciszkanina. Było to nawiązanie historyczne wskazujące na Duszpasterstwo Młodych przy kościele pofranciszkańskim, skąd rozchodziły się pierwsze piosenki religijne w naszym mieście. Przy tym logo pozostałem. Co roku więc, na kolejnych przeglądach, ,,franciszkanin” gra na innym instrumencie. Projektantką logo jest od początku przeglądu Katarzyna Stachowska – Mendyka.
Na MOTTO przeglądu wybrałem słowa Rabindranatha Tagore – hinduskiego poety, prozaika, filozofa, kompozytora, malarza i pedagoga żyjącego na przełomie XIX i XX wieku mówiące, że ,,BÓG UŚMIECHA SIĘ KIEDY WIDZI, ŻE CZŁOWIEK ŚPIEWA”. To zdanie dotarło do mnie w czas organizowania pierwszego przeglądu i trwa do dziś.
Najważniejsze w tej lekcji religii jest SPOTKANIE dzieci i młodzieży. Dlatego na przegląd NIE MA WSTĘPNYCH ELIMINACJI. To jest lekcja na którą przybyć może każdy, kto chce wyśpiewać coś ważnego o życiu, wierze, nadziei i miłości. NIE MA NARZUCANEGO TEMATU śpiewanych utworów.
ŚREMSONG to nie jest festiwal. Na przeglądzie przyznawane są jednak RÓWNORZĘDNE WYRÓŻNIENIA. Wyróżnienia te mają mobilizować do twórczych poszukiwań, do podnoszenia poziomu i być formą warsztatów artystycznych dla uczestników i ich opiekunów. Przyznaje je profesjonalne jury, które z powodu dużej ilości uczestników nie miało nigdy łatwego zadania. Ks. kanonik Zbigniew Stępczyński, po obradach jury często powtarzał: – Za zaangażowanie, za trud ćwiczenia, za entuzjazm wyróżnieni zostali wszyscy uczestnicy. Natomiast przy przyznawaniu wyróżnień imiennych nie było jednomyślności. Musieliśmy w niektórych sytuacjach głosować i „walkę” słowną toczyć ze sobą. Przez te wszystkie lata skład jury się zmieniał. Tworzyli je między innymi: Jerzy Andrzejczak, Michał Francuz, Tomasz Garbarczyk, Michał Gogolewski, Leszek Górka, siostra Szczepana Hrehorowicz, Benigna Jaskulska (przewodnicząca w latach 2001-2005), Ewa Kaźmierczak, Sławomir Olgierd Kramm (przewodniczący w roku 2008), Kinga Kielich, Zbigniew Małkowicz (przewodniczący w roku 2009), Maria i Jerzy Marcinkowscy, Bartosz Michałowski (przewodniczący w roku 2006), Marzena Michałowska (przewodnicząca w roku 2007), Grażyna Olszewska, Agnieszka Panas (przewodnicząca w latach 2010-2013), Maciej Paterczyk, Stefan Sibilski, ks. kanonik Zbigniew Stępczyński (przewodniczący w latach 1993-1999), Jacek Sykulski, Eligiusz Szczepaniak, Mieczysław Szcześniak, Leopold Twardowski, Zbigniew Wajdzik, Jan Weiss, Grażyna Węclewska, Ilona Zachariasz. W latach 1994-2007 w pracach jury uczestniczyła Gabriela Wasielewska, dyrektor Śremskiego Ośrodka Kultury. Podczas obrad pełniła rolę mediatora, doradcy, obserwatora. Nagradzała wykonawców i publiczność za warte zauważenia pomysły – za wykorzystanie ciekawych instrumentów, ubiór, pomysł na kibicowanie, gesty życzliwości, spontaniczność i gagi. Od 2010 roku w dniu młodzieżowym wyróżnienie przyznaje również jury młodzieżowe. Tworzą je uczniowie śremskiego Liceum Ogólnokształcącego. Od 1996 roku dziesięciu najlepszych spośród wyróżnionych uczestników przeglądu otrzymuje STATUETKĘ ŚREMSONGU.
Przegląd rozpoczyna i kończy MODLITWA. Każdego dnia przeglądu zatrzymujemy się w czas modlitwy Anioł Pański, aby modlić się za siebie nawzajem. Od roku 1997 na przeglądzie odprawiana jest MSZA ŚWIĘTA. Cechuje ją piękna oprawa muzyczna, niepowtarzalna atmosfera oraz piękne słowo głoszone przez zapraszanych kapłanów.
Na zakończenie przeglądu od roku 1996 odbywa się KONCERT GALOWY, który jest ŚREMSONGIEM „w pigułce”. Jest on zawsze wydarzeniem artystycznym i duchowym. Zawdzięcza swój kształt Gabrieli Wasielewskiej.
Od 1995 roku przegląd ubogacany jest o spotkania z zapraszanymi gośćmi, a uczestnicząca w przeglądzie młodzież szkół ponadpodstawowych może skorzystać z noclegu. Miały one zawsze swój niepowtarzalny klimat. Wspólne rozmowy i śpiewy trwały często do białego rana. Przegląd w dniu młodzieżowym, spotkania z gośćmi oraz Koncert Galowy tworzą SPOTKANIE MŁODYCH.
Od samego początku przeglądu na wspomnienie naszych spotkań każdy uczestnik otrzymuje okolicznościową PLAKIETKĘ. Są także specjalne PAMIĄTKI. Widnieje na nich logo danego roku. Te pamiątki to torby, kubki, koszulki, zakładki do książek, podkłady śniadaniowe, segregatory, dzwoneczki, breloczki, podkładki pod kubki, układanki, foldery, teczki…
Ponieważ Jan Paweł II stał się ważnym inspiratorem tej ,,śpiewanej” lekcji religii, to przegląd odbywa się w okolicach 18 maja, czyli w okolicach Jego urodzin. Jemu dedykowany jest każdy Koncert Galowy a także specjalne Koncerty Papieskie odbywane w czas przeglądu od 2005 roku.